wtorek, 6 marca 2018

Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie w szpitalu?

Pacjent może dochodzić swoich roszczeń tj. odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdy na drodze postępowania sądowego lub przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2009 Nr 52, poz. 417 t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1318) .



Postępowanie przed komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych

Jeżeli zakażenie jest następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu i nie upłynął jeszcze rok od dnia, w którym pacjent dowiedział się o zakażeniu, pacjent może złożyć wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego. Wniosek wnosi się do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych właściwej ze względu na siedzibę szpitala.

Opłata od wniosku

Złożenie wniosku podlega opłacie w wysokości 200 zł.
Zainteresowała Cię ta publikacja i chcesz wiedzieć więcej? - kliknij i zapytaj adwokata.

Cel postępowania przed komisją i wysokość odszkodowania

Celem postępowania przed wojewódzką komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne.

Maksymalna wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) z tytułu jednego zdarzenia medycznego w odniesieniu do jednego pacjenta w przypadku zakażenia, wynosi 100 000 zł;

Przerwanie biegu przedawnienia

Złożenie wniosku, w wyniku którego wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, wydała orzeczenie o zdarzeniu medycznym, przerywa bieg terminu przedawnienia roszczeń określony w przepisach Kodeksu cywilnego wynikający ze zdarzeń objętych wnioskiem.

Chcesz wiedzieć więcej? - kliknij i zadaj pytanie adwokatowi.